چکار کنیم که عمر لپ تاپ را طولانی شود

دسته بندی ها :
چکار کنیم که عمر لپ تاپ را طولانی شود

چکار کنیم که عمر لپ تاپ را طولانی شود

 

لپ تاپ ها از محبوب ترین ابزارهایی محسوب می شوند که برای انجام بسیاری از کارها می توان از آن استفاده کرد. نقش و کاربرد این ابزار در امور روزانه شما کمتر از گوشی نیست و شاید در برخی مواقع بهتر از یک گوشی موبایل بتواند پاسخگوی نیازهای شما باشد. طول عمر لپ تاپ برای بسیاری از دارندگان این وسیله ارزشمند ازجمله افرادی که کسب و کارشان به لپ تاپ ارتباط دارد، حائز اهمیت است. کوچکترین بی دقتی، می تواند بر عملکرد دستگاه تأثیر گذاشته و منجر به صدمات جدی شود. در ادامه سعی داریم نکاتی را در ارتباط با شیوه درست استفاده از این ابزار گرانبها یادآور شویم.

لپ تاپ را به دقت جابجا کنید

اگر هارد دیسک لپ تاپ مکانیکی است و از هارد SSD بهره نمی برد، می بایست نهایت دقت را در جابجایی دستگاه داشته باشید. علت نیز آن است که اجزای داخلی دستگاه در صورت فعال بودن هاردیسک، در وضعیت حساسی قرار می گیرند و بیش از اندازه تکان خوردن دستگاه ممکن است باعث شود که بخشی از اطلاعات خود را از دست بدهید

لپ تاپ را مستقیم به برق وصل نکنید

احتمالاً برای شما نیز اتفاق افتاده است که وقتی لپ تاپ لنوو ، لپ تاپ ایسوس و یا هر برند دیگری را به طور مستقیم به پریز برق وصل می کنید، جرقه کوچکی را در اطراف پریز مشاهده کنید. این جرقه و یا به عبارتی نوسانات برق که ناشی از اتصال مستقیم دستگاه به پریز برق است، می تواند به دستگاه آسیب جدی وارد کند. سعی کنید حداقل برای مواقعی که برق پیاپی قطع می شود (تابستان ها) و زمان هایی که شاهد رعد و برق هستید (زمستان ها)، از محافظ برق و یا چند راهه های محافظ استفاده کنید.

هرگونه خوردنی و آشامیدنی را از لپ تاپ دور نگه دارید

توصیه می شود که لپ تاپ را همراه با خود سر میز غذا نبرید (حتی اگر کار واجب داشتید) و همچنین خوردن و آشامیدن در اطراف لپ تاپ را ممنوع کنید. یک لپ تاپ کثیف که تکه های غذا به داخل آن نفوذ کرده است، می تواند محل مناسبی برای لانه کردن حشرات باشد. ریختن هرگونه مایع بر روی لپ تاپ می تواند سبب اتصال در هارد دیسک، مادربورد و پرسسور شود.

 

از کاور (کیف) لپ تاپ استفاده کنید

کیف (کاور) لپ تاپ دارای یک لایه محافظ و یک بالشتک است که از دستگاه در برابر ضربه، تکان های شدید، لرزش و خراشیدگی محافظت می کند. این لایه محافظ باعث می شود که اگر دستگاه ناخواسته از دست شما زمین افتاد، احتمال صدمه دیدن جدی آن کاهش یابد. برخی کاورها دارای خاصیت ضدآب هستند که کمک می کنند اگر در زیر باران گیر افتادید، آب به دستگاه نفوذ نکند. البته این کاورها یک فایده مهم دیگر نیز دارند.؛ از نفوذ گرد و خاک به دستگاه جلوگیری می کنند بنابراین خنک کاری دستگاه به خوبی انجام می شود. دقت کنید که کاور (کیف لپ تاپ) می بایست نرم و بدون هیچ لبه تیزی باشد. همچنین سعی کنید در کیفی که لپ تاپ را حمل می کنید، وسیله دیگری نگذارید، چراکه ممکن است موجب آسیب به مکانیزم داخلی دستگاه شود. با توجه به بالا رفتن قیمت لپ تاپ در طول سال های اخیر، هرگونه بی احتیاطی در حمل، ممکن است باعث شود علاوه بر آن که اطلاعات خود را از دست بدهید، مجبور به خرید دستگاهی جدید شوید.

شارژر را به درستی جدا کنید

یکی از مهم ترین مسائلی که می تواند بر شارژ و طول عمر باتری شما تأثیر بگذارد، جدا کردن ناصحیح سیم شارژر است. حتی اگر عجله داشته باشید، سعی کنید در کشیدن شارژر نهایت دقت را داشته باشید، چراکه هرگونه بی احتیاطی می تواند باعث شود که نقطه اتصال شارژر نیز آسیب ببیند.

 

لپ تاپ را به آرامی باز و بسته کنید

احتمالاً شما نیز موافق هستید که شکننده ترین قسمت لپ تاپ، صفحه آن است. همیشه لپ تاپ را از وسط آن بگیرید و به آرامی باز و بسته کنید. فشار آوردن بر یک گوشه لپ تاپ می تواند باعث شکستگی و خمیدگی آن در طول زمان شود.

 

 

لپ تاپ را به طور مداوم به برق وصل نکنید

یکی از شایع ترین اشتباهاتی که اکثر کاربران لپ تاپ و نوت بوک مرتکب می شوند، این است که شارژر لپ تاپ به طور مداوم به برق متصل است و باتری دستگاه به طور مداوم در حال شارژ. باتری های لیتیوم یونی که در مدل های جدیدتر لپ تاپ بکار رفته است، نمی توانند بیش از اندازه شارژ شوند. علیرغم این که مدل های جدیدتر لپ تاپ مجهز به میکروکنترل هستند که از شارژ بیش از اندازه باتری جلوگیری می کند، ولی همین قطعه نیز ممکن است در طول زمان دچار آسیب شده و طول عمر باتری شما کمتر شود.

صفحه لپ تاپ را با احتیاط تمیز کنید

صفحه لپ تاپ بسیار نازک است، از این رو در پاک کردن آن می بایست نهایت دقت را داشته باشید. هرگز از دستمال های مرطوبی که برای پاک کردن آرایش استفاده می شود و یا دستمال های مرطوب کودک که دارای کرم می باشند، برای پاک کردن صفحه لپ تاپ استفاده نکنید. برای تمیز کردن این صفحه، حتماً از دستمال های میکروفایبر و مواد تمیز کننده مخصوص لپ تاپ استفاده کنید. همچنین هرچند وقت یکبار، با جاروبرقی از فاصله مشخص، خاک های اضافی روی کیبورد را بقاپید.

از کولر لپ تاپ استفاده کنید

کولر لپ تاپ یک وسیله با قیمت مناسب است که راه حل خوبی برای مشکل اضافه دمای دستگاه است. این وسیله دارای پایه هایی بالاتر از سطح زمین است و چندین خنک کننده (فن) همراه خود دارد که به تهویه و خنک کاری لپ تاپ کمک می کند. این دستگاه عمدتاً از برق USB استفاده می کند و به دلیل ویژگی کم مصرفی، به میزان بسیار کمتری از باتری دستگاه استفاده می کند.

 

 

فروشگاه اینترنتی دیجی پرسون  را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با عضویت در اینستاگرام دیجی پرسون  اولین فردی باشید که از جدیدترین اخبار و رویدادهای این فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره های آن بهره مند می گردد.

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
X